ΕΠΑΛ ΥΜΗΤΤΟΥ
Αρχή>Ερευνητικές Εργασίες

Ερευνητικές εργασίες (Projects)

των μαθητών του 1ου ΕΠΑΛ Υμηττού

Από το σχολικό έτος 2011-12 εντάχθηκε στο εκπαδευτικό πρόγραμμα του σχολείου μας το μάθημα των Ερευνητικών Εργασιών (Projects).
Στόχος του μαθήματος είναι η εξοικείωση των μαθητών με την μεθοδολογία διερεύνησης, τεκμηρίωσης και παρουσίασης ενός θέματος καθώς και με την ομαδική εργασία.

Επίσης από το σχολικό έτος 2012-2013 εντάχθηκε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα των τομέων της Β τάξης το μάθημα της Ειδικής Θεματικής Δραστηριότητας. Στόχος του μαθήματος είναι η υλοποίηση, με συνεργατικές μεθόδους, ερευνητικών εργασιών σχετικών με τον τομέα.

Οι Ειδικές Θεματικές Δραστηριότητες του σχολικού έτους 2013-2014

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ

Οι μαθητές του ΒΠ1 (1ο τμήμα του τομέα πληροφορικής) στο πλαίσιο της Ειδικής Θεματικής Δραστηριότητας ασχολήθηκαν με τα Έξυπνα κινητά. Αφού ερεύνησαν την δομή, την ιστορία τους και έκαναν έρευνα αγοράς δημιούργησαν και μια εφαρμογή-παιχνίδι για android.

Το site της ειδικής θεματικής Δραστηριότητας μπορείτε να το δείτε πατώντας εδώ

Επίσης δημιούργησαν μια μικρή ταινία για να παρουσιάσουν την εργασία τους.

Οι Ειδικές Θεματικές Δραστηριότητες του σχολικού έτους 2012-2013

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ

Οι μαθητές της Β πληροφορικής ανέλαβαν να υλοποιήσουν μια εργασία σχετική με την Ρομποτική. Στο πλαίσιο της εργασίας προβλέπεται να κατασκευάσουν και να προγραμματίσουν ένα ρομπότ.

Λεπτομέρειες για την εργασία, καθώς και παρακολούθηση των εργασιών που γίνονται μπορείτε να δείτε στην ιστοσελίδα της εργασίας.

Οι Eρευνητικές Eργασίες του σχολικού έτους 2012-2013

Μόδα και μουσική: δύο πολιτιστικές διαδρομές

Επιβλέπουσες καθηγήτριες (Ζωή Θωμοπούλου, Ειρήνη Πετσιμέρη)

Για να δείτε την παρουσίαση της εργασίας πατήστε εδώ

Οι ερευνητικές εργασίες του σχολικού έτους 2011-2012

Η ιστορία της σχολικής μας κοινότητας

blog του project

Δικαιώματα των παιδιών

blog του project

χώρος του project στο eclass

Υλικό για την προετοιμασία του μαθήματος

Παρακάτω μπορείτε να "κατεβάσετε" έγραφα και βιβλία που είναι απαραίτητα για την υλοποίηση του μαθήματος.

1ο Επαγγελματικό Λύκειο Υμηττού
Παπαστράτου 35, 17237,Υμηττός - τηλ. 2107629977-2107629281 φαξ 2107629200-email: mail@1epal-ymitt.att.sch.gr

προς αρχική σελίδα