ΕΠΑΛ ΥΜΗΤΤΟΥ
παιδιά
Αρχή>Προγράμματα

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ στα οποία συμμετέχει το σχολείο μας

ΣΧΟΛΙΚΌ ΕΤΟΣ 2015-2016

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS+ «ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ»

Το 1ο Ε.ΠΑΛ. Υμηττού συμμετείχε από 01/06/2015 έως 31/05/2016 στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+ (Δράση ΚΑ1), στο πλαίσιο της κινητικότητας προσωπικού σχολικής εκπαίδευσης, με πρόταση «Καινοτομία στην Επαγγελματική Εκπαίδευση». Στο πλαίσιο του Προγράμματος έξι καθηγητές του σχολείου συμμετείχαν στα παρακάτω τρία επιμορφωτικά σεμινάρια:

1. «MOODLE in action: How to integrate Moodle in the classroom», 7 - 11/03/2016, Λονδίνο, Μεγάλη Βρετανία. Φορέας επιμόρφωσης: Kairos Europe. Συμμετέχοντες καθηγητές: Γραβάνης Νικόλαος (ΠΕ20) - Μαρκάκη Φωτεινή (ΠΕ02)

2. «Managing Diversity - Teaching Mixed Ability Classes», 28/03 - 01/04/2016, Πράγα, Τσεχία. Φορέας επιμόρφωσης: International Training Centre (ITC) Συμμετέχοντες καθηγητές: Ρόρρης Δαμιανός (ΠΕ18.18) - Πετσιμέρη Ειρήνη (ΠΕ02).

3. «CLIL - Content Language Integrated Learning», 18 - 22/04/2016, Πράγα, Τσεχία. Φορέας επιμόρφωσης: International Training Centre (ITC) Συμμετέχοντες καθηγητές: Χρόνης Στέφανος (ΠΕ03) - Τσουράκης Θεόδωρος (ΠΕ19).

Περισσότερες πληροφορίες για τη Δράση μπορείτε να βρείτε στους παρακάτω συνδέσμους:

Πληροφορίες για τα Ευρωπαϊκά Προγράμματα Erasmus+ μπορείτε να βρείτε στις παρακάτω ιστοσελίδες:

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2012-2013

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ
"Πρώτες Βοήθειες"

Μαθήτριες από τον τομέα Υγείας με την καθοδήγηση και εποπτεία των εκπαιδευτικών Χαραλάμπους Στέλλα και Σάρλα Γεώργιο δημιούργησαν ένα πάρα πολύ χρήσιμο βίντεο που δείχνει παραστατικά τις ενέργειες που πρέπει να κάνουμε σαν πρώτες βοήθειες σε όλες τις περιπτώσεις ατυχημάτων.

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥΜΕΣΑ
"Η ζωή του δάσους είναι το δάσος"

Οι μαθητές της περιβαλλοντικής ομάδας του σχολείου μας, γνώρισαν το δάσος με μια σειρά από βιωματικές δραστηριοτήτες όπως:

Πορεία σε δάση,
Ορειβασία, αναρρίχηση,
Ιππασία,
Επαφή με την άγρια πανίδα και χλωρίδα,
Δενδροφυτεύσεις κλπ

Παράλληλα, δημιουργήθηκε η πιο κάτω ταινία στην οποία καταγράφηκε όλη αυτή η εμπειρία.

(Θα μπορείτε να την δείτε στο διαδίκτυο μετά την προβολή της στην εκδήλωση της τετάρτης 6/3/2013)

ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΛΛΗΝΟΜΑΘΕΙΑΣ

Το 1ο ΕΠΑΛ Υμηττού συμμετέχει στο Πρόγραμμα "Ελληνομάθεια σε Γονείς Αλλοδαπών Μαθητών" της Δράσης 7:Σύνδεση Σχολείου και Κοινότητας της Πράξης: Εκπαιδευση Αλλοδαπών και Παλινοστούντων Μαθητών"

για λεπτομέρειες πατήστε εδώ

Στο πλαίσιο του προγράμματος οι εκπαιδευτικοί που το παρακολουθούν δημιούργησαν μια συλλογή με Ethnic μουσική.

Μπορείτε να τα ακούσετε επιλέγοντας τα.

1. LILA DOWNS- LA LLORONA (MEXICO)
2. ELENI VITALI- BALAMOS (GIPSY)
3. DILEK KOC- BAHARAT TARCIN VE BUSE (TURKEY)
4. GORAN BREGOVIC- EDERLEZI (JYGOSLAVIA)
5. SHANTEL- DΙSCO PARTIZANI (BUKOVINA)
6. ΝΑΤΑΣΑ ΘΕΟΔΩΡΙΔΟΥ- ΣΤΑ ΛΙΜΑΝΙΑ ΑΝΑΨΑΝΕ ΦΩΤΙΕΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
7. DULCE PONTES- CANCAO DO MAR (PORTUGAL)
8. KHADJA NIN- SINA MALI SINA DENI (BURUNDI)
9. GABRIEL MORENO- EN EL ESTRIBO (SPAIN)
10. RENZO ARBORE- LUNA ROSSA (ITALY)
11. IDIL UNER- GONESIM (TURKEY)
12. ΚΩΣΤΑΣ ΤΣΙΓΚΟΣ- ΕΜΕΝΑ ΛΟΓΙΑ ΜΗ ΜΟΥ ΛΕΣ (ΕΛΛΑΔΑ)
13. ROMANO DIVES- MALKONDAS MAN (ALBANIA)
14. TARAF DE HAIDOUKS- DRAGOSTE (ROMANIA)
15. ARTIE BARSANIAN- NENE AMAN (ARMENIA)
16. TITINA- TERRA LONGE (CAPE VERDE)
17. JORGE BEN- MASQUENADA (BRAZIL)
18. LIBERACION- EL ANTIFAZ (ARGENTINA)

Δίκτυο"Chemistry is All Around Network"

Το 1ο ΕΠΑΛ Υμηττού συμμετέχει στο δίκτυο"Chemistry is All Around Network" ως «Συνεργαζόμενο Σχολείο» (Associate School),αναλαμβάνοντας την οργάνωση δράσεων διάχυσης των σκοπών και στόχων του εν λόγω προγράμματος δια βίου μάθησης.

Περισσότερες πληροφορίες για το"Chemistry is All Around Network" μπορείτε να βρείτε σε αυτό το φυλλάδιο

καθώς και στο επίσημο portal του προγράμματος http://www.chemistryisnetwork.eu

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2011-2012

Πρόγραμμα Comenius(Επίσκεψη εκπαιδευτικών και μαθητών άλλων Ευρωπαϊκών χωρών στο σχολείο μας)

Από την Τρίτη 14 Φεβρουαρίου 2012 μέχρι την Παρασκευή 17 Φεβρουαρίου 2012 το σχολείο μας φιλοξένησε 34 εκπαιδευτικούς και μαθητές από την Ισπανία, Ιταλία, Πορτογαλία και Αυστρία στο πλαίσιο του προγράμματος Comenius για τις Ιαματικές Πηγές.

Οι φιλοξενούμενοι μαθητές μαζί με την δική μας ομάδα εργασίας του comenius, παρουσίασαν τις εργασίες τους στο αμφιθέατρο του σχολείου. Κατόπιν γνώρισαν τους χώρους του σχολείου μας και συζήτησαν με τους μαθητές μας.

Ακολούθησε μικρό γεύμα στην αίθουσα των καθηγητών κατά το οποίο ανταλλάχθηκαν απόψεις και εμπειρίες. Στο τέλος με τη βοήθεια ομάδας μαθητών μας που εργάσθηκαν πάνω στο χορό στο πλαίσιο του μαθήματος Project οργανώθηκε γιορτή.

Τις επόμενες ημέρες καθηγήτριες και καθηγητές του σχολείου συνόδευσαν του φιλοξενούμενους σε εκπαιδευτικές επισκέψεις σε μέρη πολιτιστικού ενδιαφέροντος και μουσεία

Ασφαλές Ιντερνετ

Η συμμετοχή του σχολείου σε εκδήλωση της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος για το ασφαλές ιντερνετ

Οι μαθητές του τομέα πληροφορικής της δευτέρας και τρίτης τάξης συμμετείχαν σε εκδήλωση - συνέδριο της Διωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος στον συνεδριακό χώρο του ξενοδοχείου Κάραβελ.

Μέρος της παρουσίασης έγινε από τη μαθήτρια της Γ τάξης Αθηνά Μηλιώνη με μεγάλη επιτυχία.

Η ταινία συμμετοχής του σχολείου στο διαγωνισμό για το safe internet

Οι μαθητές του Β τμήματος πληροφορικής κατασκεύασαν το πιο κάτω "σποτάκι" για το safe internet

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2010-2011

1ο Επαγγελματικό Λύκειο Υμηττού