1ο ΕΠΑΛ ΥΜΗΤΤΟΥ οικονομιας
  • Εκπαιδευτικό υλικό

ειδικότητα: ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

Διδακτικοί στόχοι

Με τα μαθήματα που θα παρακολουθήσουν οι μαθητές στη Β τάξη του τομέα Οικονομικών και Διοικητικών Υπηρεσιών και τα μαθήματα της Γ τάξης της ειδικότητας Υπαλλήλων Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών θα έχουν αποκτήσει τις δεξιότητες και τις γνώσεις ώστε να :

τηρεί λογιστικά βιβλία Α΄κατηγορίας του Κ.Β.Σ.

εκδίδει, σςυγκεντρώνει, ελέγχει και κωδικοποιεί τα παραστατικάτου λογιστηρίου σύμφωνα με τις διατάξεις του Κ.Β.Σ.

διεκπεραιώνει τραπεζικές εργασίες καθώς και εργασίες σχετικές με τα ασφαλιστικά ταμεία

συμμετέχει στη διενέργεια απογραφής καθώς και στη κατάρτιση προϋπολογισμού της οικονομικής μονάδας.

συντάσσει,δακτυλογραφεί και διεκπεραιώνει την εισερχόμενη και εξερχόμενη αλληλογραφία καθώς και εκθέσεις, αναφορές και κάθε είδους έντυπα.

ταξινομεί και αρχειοθετεί τα εισερχόμενα και εξερχόμενα έγγραφα.

οργανώνει και διεκπεραιώνει συσκέψεις, ταξίδια, συναντήσεις και συνεντεύξεις των στελεχών

συγκεντρώνει οικονομικές πληροφορίες από όλα τα τμήματα.

διεκπεραιώνει δραστηριότητες δημοσίων σχέσεων

Πρόγραμμα σπουδών

Β Τάξη (τομέας Οικονομικών και Διοικητικών Υπηρεσιών)

ΜΑΘΗΜΑΤΑ

ώρες/εβδ.

ΑΡΧΕΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ

ΧΡΗΣΗ Η/Υ(ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΦΥΛΛΑ)

ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΣΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΡΓΑΤΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥ

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ Η/Υ

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ

ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ

18

Γ Τάξη (ειδικότητα: ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ)

ΜΑΘΗΜΑΤΑ

ωρες/εβδ

ΑΡΧΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ ΙΙ

ΑΡΧΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ

ΑΓΓΛΙΚΑ(ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΟΡΟΛΟΓΙΑ)

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ

ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ

ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΚΑΙ ΑΡΧΕΊΩΝ

ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ-Γ΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΥΓΧΡΟΝΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ

ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ

23

Ο τομέας χρησιμοποιεί τα δύο εργαστήρια πληροφορικής που είναι εφοδιασμένα με όλα τα κατάλληλα λογισμικά που απαιτεί η Οικονομική και Λογιστική πρακτική (εφαρμογές αυτοματισμού γραφείου, εφαρμογες μηχανογραφημένου λογιστηρίου, εργαλεία Ιντερνετ κλπ)

Στους αποφοίτους ΕΠΑΛ χορηγείται απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου και πτυχίο επιπέδου 3 της παρ.άρθρου 6 του Ν.2009/1992(ΦΕΚ 18Α)

ΕΡΓΑΣΙΑ

Ο απόφοιτος έχει τη δυνατότητα να εργασθεί:

ως υπαλληλος Οικονομικών Υπηρεσιών

και ως Υπάλληλος Διοικητικών Υπηρεσιών

Υπουργείων, Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης, ΔΕΚΟ, ΝΠΙΔ, Εταιρίες και Λογιστικά Γραφεία, Ασφαλιστικά Ταμεία κλπ.

ΣΠΟΥΔΕΣ

• α συνεχίσει τις σπουδές του στα ΙΕΚ (στο 1ο έτος οποιασδήποτε ειδικότητας ή στο 2ο έτος ειδκοτήτας αντίστοιχης του τομέα Οικονομικών και Διοικητικών Υπηρεσιών

• να συνεχίσει τις σπουδές του στα ΑΤΕΙ (Ανώτατα Τεχνολογικά Εκπαιδευτικα Ιδρύματα) που σχετίζονται με την ειδικότητά Οικονομίας και της λογιστικής αλλά και στις Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών, στις Σχολές Αστυφυλάκων και στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού μετά από ειδικές πανελλαδικές εξετάσεις αποφοίτων ΕΠΑΛ. Τα μαθήματα στα οποία θα εξετασθει είναι:

1.ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Ι

2.ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ

3.ΑΡΧΕΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ ΙΙ

4.ΑΡΧΕΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ

• να συνεχίσει τις σπουδες του στα Πανεπιστήμια και στα ΑΤΕΙ οποιασδήποτε τομέα συμμετέχοντας στις Πανελλαδικές εξετάσεις μαζί με τους αποφοίτους των Γενικών Λυκείων. Τα μαθήματα στα οποία θα εξετασθεί είναι:

4 μαθήματα γενικής παιδείας (5 αν επιλέξει το 5ο επιστημονικό πεδίο [δηλ.οικονομικές σχολές])

Νεοελληνική γλώσσα

Μαθηματικά ΙΙ

Φυσική ΙΙ