1ο ΕΠΑΛ ΥΜΗΤΤΟΥ elektrologoi
  • Εκπαιδευτικό υλικό

ειδικότητα: ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ

Διδακτικοί στόχοι

Με τα μαθήματα που θα παρακολουθήσουν οι μαθητές στη Β τάξη του τομέα Ηλεκτρολογίας και τα μαθήματα της Γ τάξης της ειδικότητας Ηλεκτρολογικών Εγκαταστάσεων θα έχουν αποκτήσει τις δεξιότητες και τις γνώσεις ώστε να σχεδιάζουν, να κατασκευάζουν και να συντηρουν Ηλεκτρολογικές Εγκαταστάσεις κτιρίων και βιομηχανικών χώρων, με κυκλώματα :

φωτισμού, συσκευών, γειώσεων, τηλεφώνου, θυροτηλεφώνου, TV, πυρανίχνευσης, συναγερμού, δικτύων Η/Υ, αλεξικέραυνων, θέρμανσης, ανελκυστήρων, πινάκων κίνησης και φωτισμού, αυτοματισμών κίνησης (συμβατικών ή με PLC)

Πρόγραμμα σπουδών

Β Τάξη (τομέας Ηλεκτρολογίας)

ΜΑΘΗΜΑΤΑ

ώρες/εβδ.

ΗΛΕΚΤΡΟΤΕΧΝΙΑ Ι

3Θ+3Ε

ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ

2Θ+3Ε

ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΙ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ

2Θ+3Ε

ΣΧΕΔΙΑΣΗ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΜΕ Η/Υ

ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ

Γ Τάξη (ειδικότητα: ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ)

ΜΑΘΗΜΑΤΑ

ωρες/εβδ

ΗΛΕΚΤΡΟΤΕΧΝΙΑ ΙΙ

3Θ+3Ε

ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ

ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ

3Θ+5Ε

ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΑΥΤΟΜΑΤΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ

2Θ+4Ε

ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ

Φωτογραφίες από το εργαστήριο

εργ.ηλεκτρολόγων

πολύμετρο

Στους αποφοίτους ΕΠΑΛ χορηγείται απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου και πτυχίο επιπέδου 3 της παρ.άρθρου 6 του Ν.2009/1992(ΦΕΚ 18Α)

ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ

Ο απόφοιτος με το Πτυχίο και χωρίς εξετάσεις πιστοποίησης ή προϋπηρεσία μπορεί να αποκτήσει τις πιο κάτω επαγγελματικές άδειες:

Ηλεκτροτεχνίτης (Φωτισμού, Κίνησης, Ανελκυστήρων, Σταθμούς Υ/Σ)

Βοηθού χειριστή φωτιστικών σωμάτων

Βοηθού Τεχνικού Αερίων Καυσίμων

Ηλεκτροτεχνίτης αυτοκινήτων

Ο απόφοιτος με το Πτυχίο, μει εξετάσεις πιστοποίησης και προϋπηρεσία μπορεί να αποκτήσει τις πιο κάτω επαγγελματικές άδειες:

Ηλεκτρολογος Εγκαταστάτης (μελέτη, επίβλεψη, κατασκευή)

Τεχνίτης οργάνων, τροχών, σιγαστήρων, ψυγείων, βαφείων κ.α.

Μηχανοτεχνίτης αυτοκινήτων-μοτοσυκλετών

Τεχνουργός

Τεχνίτης ή Εγκαταστάτης Αερίων Καυσίμων.

Ηλεκτρολόγος χειριστής φωτιστικών σωμάτων.

Ο απόφοιτος έχει τη δυνατότητα να εργαστεί σαν:

Ελεύθερος Επαγγελματίας εγκαταστάτης με δικό του πελατολόγιο

Ειδικευμένος τεχνικός σε συνεργεία μεγάλων κατασκευών

Ιδιοκτήτης ή ειδικευμένος πωλητής σε καταστήματα ηλεκτρολογικών ειδών

Ιδιωτικός υπάλλληλος (π.χ. τεχνίτης ηλεκτρολόγος συντηρητής εργοστασίων,ξενοδοχείων, κλινικών,συγκροτημάτων κλπ)

Ηλεκτροτεχνήτης σε εκαταστάσεις και συντηρήσεις ανελκυστήρων και ηλεκτρογερανών.

Δημόσιος υπάλληλος, σαν συντηρητής σε ΟΤΑ, ΝΠΔΔ, ΝΠΙΔ (π.χ. ΟΤΕ, ΔΕΗ,Νοσοκομεία, Δημους κλπ)

ΣΠΟΥΔΕΣ

• να συνεχίσει τις σπουδές του στα ΙΕΚ (στο 1ο έτος οποιασδήποτε ειδικότητας ή στο 2ο έτος ειδκοτήτας αντίστοιχης του τομέα της Ηλεκτρολογίας

• να συνεχίσει τις σπουδές του στα ΑΤΕΙ (Ανώτατα Τεχνολογικά Εκπαιδευτικα Ιδρύματα) που σχετίζονται με την ειδικότητά της Ηλεκτρολογίας αλλά και στις Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών, στις Σχολές Αστυφυλάκων και στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού μετά από ειδικές πανελλαδικές εξετάσεις αποφοίτων ΕΠΑΛ. Τα μαθήματα στα οποία θα εξετασθει είναι:

1.ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Ι

2.ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ

3.ΗΛΕΚΤΡΟΤΕΧΝΙΑ ΙΙ

4.ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ

• να συνεχίσει τις σπουδες του στα Πανεπιστήμια και στα ΑΤΕΙ οποιασδήποτε τομέα συμμετέχοντας στις Πανελλαδικές εξετάσεις μαζί με τους αποφοίτους των Γενικών Λυκείων. Τα μαθήματα στα οποία θα εξετασθεί είναι:

4 μαθήματα γενικής παιδείας (5 αν επιλέξει το 5ο επιστημονικό πεδίο [δηλ.οικονομικές σχολές])

Νεοελληνική γλώσσα

Μαθηματικά ΙΙ